obiadowo
piątek, 12 maja 2017
Pomysł na lekkie, smaczne i pożywne danie. Koperek i natka pietruszki nie tylko nadają pyszny zapach i smak, ale i cieszą oczy świeżą, wiosenną zielenią.
składniki: 500 g mielonego mięsa drobiowego jajko czerstwa kajzerka 2 łyżki bułki tartej cebula pęczek natki pietruszki sól, pieprz do smaku ponadto: mąka pszenna 2 szkl bulionu
Kajzerkę namoczyć w wodzie, odcisnąć. Dodać do mięsa razem z jajkiem, posiekaną cebulą i pietruszką, bułką tartą oraz przyprawami. Wyrobić gładką masę. Zwilżonymi dłońmi formować niewielkie pulpety, obtaczać w mące. Wrzucić do wrzącego bulionu, gotować na wolnym ogniu ok 20 minut. Do garnka z klopsami dorzucić koperek, wymieszać, gotować jeszcze bez przykrycia, do czasu aż sos zgęstnieje.
sobota, 28 stycznia 2017
Przepis na zupę imbirową znalazłam na opakowaniu mrożonej mieszanki warzywnej. Dopasowałam go do swoich gustów i potrzeb; i ugotowałam zupę, która okazała się świetna! Rewelacyjnie syci i rozgrzewa. Idealna na chłodne, zimowe dni! składniki: udko kurczaka ok 1 szkl drobnego makaronu (moje cienkie niteczki) cebula 2 ząbki czosnku ok 400 g warzyw świeżych lub mrożonych (marchew, pietruszka, brukselka, por, seler, fasolka szparagowa) 2-3 cm korzenia imbiru 4 łyżki sosu sojowego 3 łyżki soku z cytryny 3 łyżki oliwy przyprawy: słodka mielona papryka, papryka ostra, sól, pieprz natka pietruszki
Udko umyć, zalać woda, doprowadzić do wrzenia, gotować ok 10 minut. Cebulę obrać, pokroić w piórka, wrzucić na rozgrzaną oliwę zeszklić, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i starty imbir oraz obie papryki w proszku. Mieszać do chwili, gdy poczujemy intensywny aromat przypraw. Dodać mieszankę warzywną, sos sojowy i sok z cytryny; wymieszać, zdjąć z ognia. Zawartość patelni przełożyć do garnka z bulionem. doprowadzić do wrzenia, następnie wsypać makaron. Gotować aż warzywa i makaron będą miękkie. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Podawać zupę z cząstkami mięsa, posypaną natką pietruszki.
wtorek, 24 stycznia 2017
Inspirację do wykonania tego dania znalazłam w specjalnym numerze gazetki "Przyślij Przepis-Dania z mięsa mielonego" nr 3/2011. Jak podaje autor, podobne pulpeciki robi się w Kuwejcie! Spodobał mi się pomysł połączenia mięsa mielonego z kaszą, nadzianie pulpetów serem całkiem mnie przekonało:) Pulpeciki podałam z surówką ze świeżych warzyw - smakowały wyśmienicie!
składniki: 500 g mielonego mięsa (oryginalnie jagnięcina, u mnie mieszane wieprzowo-wołowe) 1 szkl kaszy bulgur cebula 1/4 łyżeczki cynamonu 1/4 łyżeczki słodkiej, mielonej papryki 1/4 łyżeczka curry sól, pieprz do smaku 125 g twarogu kanapkowego tłuszcz i bułka tarta do formy
Kasze zalać woda, odstawić na kilka godzin (całą noc) do namoczenia. Dokładnie osączyć. Cebulę obrać, drobno posiekać. Kasze i cebulę dodać wraz z przyprawami do mięsa mielonego, wyrobić na jednolitą masę. Zwilżoną dłonią nabierać niewielkie porcje masy, spłaszczać na dłoni, nakładać łyżeczkę twarożku, sklejać formując nieduże pulpety. Wykładać na natłuszczoną i wysypaną bułką tartą blaszkę. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni, piec ok 45 minut.
poniedziałek, 16 stycznia 2017
Kiedy trafiłam na ten przepis, nie mogłam, no NIE MOGŁAM od razu nie spróbować! Barszcz czernichowski- dacie wiarę? Do dziś nie miałam pojęcia, że takowe danie w ogóle istnieje:D A tu proszę, nie dość, że jest, to na dodatek jest pyszną, gęstą i pożywaną zupą, pełną różnych warzyw, w tym (ale nie przede wszystkim) buraków ćwikłowych, w fantastyczny sposób uduszonych wraz z cebulką na masełku! Wzorowałam się na dwóch przepisach (stąd i stąd), ale i tak zrobiłam trochę po swojemu:) W taki mroźny czas talerz gorącej zupy smakuje i rozgrzewa jak nic innego! składniki: kość ze schabu marchew pietruszka kawałek korzenia selera 5 ziemniaków 1/4 niedużej kapusty (moja włoska) 3 buraki ćwikłowe cebula kwaśne jabłko cukinia puszka czerwonej fasoli 2 łyżki koncentratu pomidorowego liść laurowy łyżka masła natka pietruszki jogurt grecki
Kości wymyć, zalać ok 2l wody, doprowadzić do wrzenia, dodać liść laurowy oraz pokrojone w słupki marchew, pietruszkę i seler. Gdy zupa zacznie wrzeć dodać drobno posiekaną kapustę i pokrojone w kostkę następnie starte na tarce o grubych oczkach cukinię i jabłko wraz ze skórką, gotować na niedużym ogniu.
Na patelni rozgrzać masło, wrzucić pokrojoną w kostkę cebulę, zeszklić, dodać starte na tarce buraki. Dusić ok 5 minut, dodać do zupy, gotować aż warzywa zmiękną. Dodać koncentrat pomidorowy i osączoną fasolę. Doprowadzić do wrzenia, zdjąć z ognia. Przed podaniem, już na talerzu dodać do każdej porcji odrobinę jogurtu.
czwartek, 12 stycznia 2017
Rozmawiałam dziś z koleżanką i obie, ze zdziwieniem ale i nieco z ulgą przyznałyśmy, że ostatnio mamy wzmożony apetyt na mięso... Może to ta aura zimowa, te mrozy wielkie tak na nas wpływają i zapotrzebowanie organizmu w tej kwestii zwiększają:) A, że nie od dziś wiadomo, że nic tak cudownie i błyskawicznie nie rozgrzewa jak miska gorącej, aromatycznej zupy, dziś proponuję znaną i lubianą wszem i wobec pomidorówkę z ryżem, ale z niecodziennym dodatkiem mięsa mielonego. Pożywna, gęsta, sycąca i smaczna. Bardzo polecam:) składniki: 450 g mięsa mielonego cebula 1,5 szkl ryżu marchew pietruszka kawałek korzenia selera 2 ząbki czosnku 3 łyżki oliwy 2 liście laurowe 4 kuleczki ziela angielskiego 125 g koncentratu pomidorowego sól, pieprz do smaku jogurt grecki
Na patelni rozgrzać oliwę, dodać pokrojoną w kostkę cebulę, zeszklić, dorzucić przeciśnięty przez praskę czosnek. Wrzucić mięso mielone, smażyć mieszając od czasu do czasu aż mięso zbrązowieje. Dodać ryż, wymieszać, smażyć ok 2 minut. Dolać ok 2 l wody, dołożyć ziele angielskie i liść laurowy. Zagotować, wrzucić obrane i pokrojone w kawałki warzywa korzeniowe. Gotować aż ryż i warzywo będą miękkie. Dodać koncentrat pomidorowy, doprawić do smaku, doprowadzić do wrzenia, zdjąć z ognia.
Do miseczek nałożyć po łyżce jogurtu greckiego, zalać gorącą zupą, wymieszać i od razu podawać.
poniedziałek, 09 stycznia 2017
W moim domu nie ma tradycji niedzielnego gotowania rosołu; rosół jadamy bez okazji, kiedy mamy na niego ochotę, raz na jakiś czas w niedzielę właśnie! Ponieważ mam to szczęście;że miewam wiejskie, rosołowe kury wprost z podwórka Taty, śmiem twierdzić, że moje rosoły są niezwykle aromatyczne i pyszne, gotujemy wielki gar na kilka dni, zjadamy do ostatniej kropli. Dziś chciałam zaproponować przepyszne danie przygotowane z wczorajszego rosołu i rosołowego mięsa: pyszne małe pierożki!
składniki: ciasto: 250 g maki pszennej ok 250 ml kefiru (dałam jogurt naturalny) nadzienie: ok 500 g gotowanego mięsa (moje z rosołu: pół na pół drobiowe i wołowe) duża cebula 2 ząbki czosnku sól, pieprz do smaku 3 łyżki oleju ponadto: ok 1 l rosołu
Cebule obrać, pokroić w kosteczkę, zeszklić na rozgrzanym oleju. Zdjąć z ognia, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek. Mięso drobno pokroić, wymieszać z cebulką, doprawić do smaku.
Mąkę przesiać, dodać partiami kefir (tyle, by ciasto było mięciutkie i elastyczne). Rozwałkować na podsypanej mąką stolnicy. Pokroić w ok 5 cm kwadraty. Na każdy nakładać niewielką porcję nadzienia, sklejać w trójkąty a następnie po dwa brzegi zawijać na palcu i sklejać jak uszka. W szerokim rondlu rosół doprowadzić do wrzenia, na wrzący wrzucić pierożki, pomieszać, zmniejszyć ogień, gotować ok 1 minutę od czasu, gdy wypłyną na powierzchnię. Podawać kołduny zalane rosołem, w którym się gotowały.
środa, 27 lipca 2016
Botwinka to ulubiona zupa mojego A. Ja po raz pierwszy jadłam dopiero w ubiegłym roku...od tamtej chwili przygotowałam już kilka jej wersji Dziś proponuję zupę z dodatkiem wędzonki, co wzbogaciło jej smak i nadało niesamowitego aromatu. składniki: ok 200 g wędzonki pęczek botwinki cebula 4 duże ziemniaki marchew nieduża pietruszka łyżka masła ząbek czosnku liść laurowy po kilka ziarenek ziela angielskiego i pieprzu sól, pieprz, cukier, sok z cytryny do smaku po gałązce rozmarynu, tymianku i lubczyku ponadto: jaja na twardo świeża zielenina
W rondlu o grubym dnie rozgrzać masło, wrzucić pokrojoną w kostkę cebulę i czosnek, zrumienić. Wędzonkę pokroić w kostkę, dodać do rondla, smażyć chwilę. Dodać pokrojone w kostkę ziemniaki, wymieszać, smażyć jeszcze chwilę. Zalać ok 1 l wody, dodać ziele, liść laurowy, zioła.
Korzenie marchwi, pietruszki a także buraczki zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Liście botwinki drobno pokroić.
Do wywaru, dodać marchew, pietruszkę i buraczki. Kiedy zupa zacznie wrzeć dorzucić liście botwinki i sok z cytryny.
Gotować aż warzywa zmiękną. Doprawić do smaku na krótko przed końcem gotowania.
Podawać z jajkiem na twardo i zieleniną.
czwartek, 21 lipca 2016
Gdyby ktoś zaproponował mi grochówkę w taki upalny dzień jak dziś, pomyślałabym, że coś z nim nie tak... Ale grochówka ze świeżego, zielonego groszku to zupełnie co innego! Znacznie lżejsza niż tradycyjna, pożywna i smaczna. Z dodatkiem sycących ziemniaków i wędzonego boczku będzie świetnym obiadem jednodaniowym. Nam bardzo smakowała:)
składniki: 2 szkl groszku zielonego porcja rosołowa marchew korzeń pietruszki kawałek korzenia selera cebula 5 ziemniaków 300 g wędzonego boczku po 2 ziarenka pieprzu i ziela angielskiego 2 listki laurowe łyżeczka majeranku sól, pieprz do smaku
Groszek opłukać, włożyć do garnka, zalać wodą 1 cm nad poziom groszku, gotować do miękkości.
Warzywa (bez ziemniaków) obrać, pokroić w kawałki, razem z porcją rosołową włożyć do garnka, wlać wodę, ugotować bulion. Gdy zacznie wrzeć dodać obrane i pokrojone w 1 cm kostkę ziemniaki. Ugotowany groszek zmiksować na gładkie puree, wrzucić do zupy. Dodać ziele, pieprz, liść laurowy. Gotować na małym ogniu aż ziemniaki zmiękną. Boczek pokroić w paseczki, wytopić na suchej patelni. Dodać do zupy, wrzucić majeranek, doprowadzić do wrzenia, doprawić do smaku, zdjąć z ognia.
środa, 13 lipca 2016
Na przepis trafiłam przypadkiem, otwierając na chybił-trafił książkę "Okrasa kontra Pascal", nabytą kiedyś tam, dawno, w Lidlu ;D Danie bardzo mi się spodobało, zawiera bowiem wiele rzeczy, które bardzo lubię. Wygląda bardzo elegancko, przy tym jest łatwe i szybkie do zrobienia. Choć przepis był właściwie na mięso z kurczaka, ja zdecydowałam się na wersję z polędwicy wieprzowej. Całość podana z aromatyczną kaszą i esencjonalnym sosem jest naprawdę świetna! Polecam na lekki obiad albo ciepłą kolację!
składniki: mięso: polędwica wieprzowa szynka dojrzewająca w długich, wąskich plastrach ser pleśniowy kilka listków szałwii sól, pieprz do smaku kilka ząbków czosnku oliwa do smażenia kasza: 300 g kaszy jęczmiennej (użyłam orkiszowej) 3 łyżki oliwy ząbek czosnku kilka listków szałwii 50 ml wytrawnego wina białego 100 g suszonych pomidorów sos: 1/2 cebuli 1/4 czerwonej papryki ząbek czosnku 200 ml śmietany (u mnie jogurt grecki) 50 ml wytrawnego wina białego 70 g kaparów sól
Polędwicę pokroić na plastry grubości ok 1,5 cm, posypać solą i pieprzem. Czosnek obrać, pokroić na cienkie plasterki. Szałwię umyć. Na każdy plaster mięsa ułożyć kilka plasterków czosnku i liść szałwii, zawinąć w plaster szynki, spiąć wykałaczką. Na patelni rozgrzać oliwię, włożyć mięso, obsmażyć po kilka minut z obu stron. Zdjąć z patelni, delikatnie wyjąć wykałaczkę. Kawałki mięsa przełożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, na każdy nałożyć plaster sera, wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni. Piec ok 5 minut.
W rondlu o grubym dnie rozgrzać oliwę, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i listki szałwii; gdy czosnek się lekko zeszkli dodać kaszę, uprażyć, wlac wino i wodę tak, by ciecz sięgała ok 1 cm ponad poziom kaszy. Przykryć, zmniejszyć ogień do minimum, gotować kaszę ok 15 minut, po tym czasie przemieszać, dodać pokrojone w paseczki pomidory, wymieszać, zdjąć z ognia.
Cebulę, paprykę i czosnek przeznaczone na sos drobniutko pokroić. Wrzucić na tę samą patelnię, na której smażyło się mięso, przesmażyć. Dolać wino, wymieszać o dusić chwilę. Gdy wino odparuje dodać śmietanę (jogurt), posolić, dusić mieszając aż sos nabierze odpowiedniej konsystencji. Na końcu dodać kapary.
Kaszę wyłożyć na talerz, dodać sos oraz saltimboccę, udekorować świeżą szałwią.
środa, 29 czerwca 2016
Dla wszystkich, którzy lubią gołąbki, ale nie lubią tradycyjnego "zawijania" taka zupa będzie świetnym rozwiązaniem. Wszystkie składniki potrzebne do zrobienia gołąbków możemy spożytkować do przygotowania takiej pysznej, gęstej i sycącej zupy. Jest niezwykle smaczna. Najlepszą rekomendacją dla tej zupy jest fakt, że moja Córcia zjadła na obiad aż dwa talerze, poprosiła o podgrzanie później, na kolację i była zła, że nie zostało już nic na śniadanie, następnego dnia... składniki: 500 g mięsa mielonego cebula 2 ząbki czosnku marchew pietruszka kawałek korzenia selera 1/2 główki kapusty 150 g ryżu koncentrat pomidorowy liść laurowy 3 ziarenka ziela angielskiego 1/4 łyżeczki kminku 1/2 łyżeczki słodkiej mielonej papryki odrobina pieprzu i chili sól do smaku 2 łyżki oleju natka pietruszki
Oliwę rozgrzać w rondlu o grubym dnie, dodać posiekaną w kosteczkę cebulę i czosnek, zeszklić, dodać mięso, obsmażyć aż zmieni kolor. Warzywa korzeniowe obrać, pokroić w kostkę, dodać do mięsa, dolać ok 2 litrów wody. Kapustę poszatkować, wrzucić do zupy, dodać liść, ziele i kminek, doprowadzić do wrzenia, gotować ok 15 minut.
Następnie dodać ryż, gotować całość aż warzywa i ryż będą miękkie, w razie konieczności dolewając nieco wody - zupa powinna być dość gęsta. Pod koniec gotowania dodać koncentrat pomidorowy i przyprawy, do smaku.
Zupę podawać obsypaną natką pietruszki. |
Archiwum
Tagi
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |